Cinema Dolce Vita Ovar

PROGRAMA | PROGRAM - AVANCA 2020 | Cinema Dolce Vita, Ovar
 
*More information about the Films - AVANCA´19 | AVANCA´20 Film Catalog
dia 17
Sexta-feira | Friday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00h Retrospective AVANCA'19
  • Stuka by Ricardo Machado | Portugal (59') fiction
  • Dispositivo de separação de tráfego by Johan Palmgren | Suécia / Sweden (15') documentary
18:15h Retropective AVANCA'19
  • Mestre Marioneta by Hanna Bergholm | Finlandia / Finland (20') fiction
  • Taniel by Garo Berberian | Reino Unido / UK (20') fiction
  • Simon chora by Sergio Sarmiento | Bélgica / Belgium (19') fiction
21:15h Retropective AVANCA'19
  • Elvis volta a casa by Fatmir Koci | Albânia / Albania (94') fiction
dia 18
Sábado | Saturday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00h Retropective AVANCA'19
  • Litle America by Marc Weymuller | França / France (110') documentary
18:15h Retropective AVANCA'19
  • A tua vez by Cláudio Jordão e/and David Rebordão | Portugal (18') fiction
  • Voar na ponta dos dedos by Luís Margalhau | Portugal (55') documentary
21:15h Retropective AVANCA'19
  • Eterno Inverno by Attila Szász | Hungria / Hungary (109') fiction
dia 19
Domingo | Sunday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00h Retropective AVANCA'19
  • O meu tio Arquimedes by George Agathonikiadis | Rep. Checa / Czech Rep. (90') fiction
18:15h Retropective AVANCA'19
  • A menor resistência by Rafael Marques, Francisco Moreira | Portugal (8') documentary
  • Tweet-Tweet by Zhanna Bekmambetova | Rússia / Russia (11') animation
  • Elephantbird by Masoud Soheili | Afeganistão / Afghanistan (15') fiction
  • Retiro by Alejandro Sorin, Miguel Dianda, Nicolás Ferrando | Argentina (5') fiction
  • 8 poems of emigration by Kurtulus Ozgen | Turquia / Turkey (10') documentary
  • Invasões francesas by César Santos | Portugal (5') fiction
  • Carnaval Sujo by José Miguel Moreira | Portugal (15') fiction
21:15h Retropective AVANCA'19
  • O sutiã by Veit Helmer | Alemanha / Germany (90') fiction
dia 20
Segunda-feira | Monday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00h JAPAN CINEMA
  • A day in bloom by Kozue Nomoto | Japão / Japan (28')
  • Ninjinsky is coming to town by Riho Fujiwara | Japão / Japan (29')
dia 21
Terça-feira | Tuesday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00h CROATIA CINEMA
  • The Lovetts by Igor Bezinović | Croácia / Croatia (16') documentary
  • How Steel Was Tempered by Igor Grubić | Croácia / Croatia (13') animation
  • Father by Tomislav Šoban | Croácia / Croatia (16') fiction
  • A Cat Is Always Female by Martina Meštrović, Tanja Vujasinović | Croácia / Croatia (16') documentary
dia 22
Quarta-feira | Wednesday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00hITALY CINEMA
  • Apollo 18 by Marco Renda | Itália / Itália (8') fiction
  • Questo é lavoro by Federico Caponera | Itália / Itália (15') fiction
  • Rifugi by Luca Cutini | Itália / Itália (15') fiction
  • Il nostro tempo by Veronica Spedicati | Itália / Itália (16') fiction
  • The hole by Angelo Frezza | Itália / Itália (15') fiction
  • Broken treasures by Sondra Sottile | Itália / Itália (10') documentary
  • Dante Divino – Poeta Moderno by Mario Mariani | Itália / Itália (10') documentary
  • Inverno by Giulio Mastromauro | Itália / Itália (10') fiction
dia 23
Quinta-feira | Thursday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00hBOSNIA AND HERZEGOVINA CINEMA
  • O Dragão | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (12') animation
  • Seleção natural by Sanja Rajič | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (10') animation
  • Visto da boca | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (10') animation
  • Juventude | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (4') animation
  • Dubioza Kolektiv: realidade | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (4') animation
  • Provocador | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (9') animation
  • Formulário | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (7') animation
18:15hCOMPETITION
  • A escritora by Hugo Pinto | Portugal (20') fiction
  • Tróia by Afonso Raimundo | Portugal (13') fiction
  • La Tierra de L Passado by Rui Falcão | Portugal (20') fiction
21.15hCOMPETITION
  • Moon Drops by Yoram Ever-Hadani | Sérvia / Serbia (16') fiction
  • All the Donna by Zefrey Throwell | EUA / USA (12') fiction
  • Qui vive by Anaïs Debus | Bélgica / Belgium (20') fiction
  • Ice cream for you by Gianmarco Donaggio | Noruega / Norway (7') fiction
  • Mila by Andreas Vakalios | Grécia / Greece (15') fiction
  • XY by Anna Karín Lárusdóttir | Islândia / Iceland (15') fiction
dia 24
Sexta-feira | Friday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00hBOSNIA AND HERZEGOVINA CINEMA
  • O Dragão | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (12') animation
  • Seleção natural by Sanja Rajič | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (10') animation
  • Visto da boca | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (10') animation
  • Juventude | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (4') animation
  • Dubioza Kolektiv: realidade | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (4') animation
  • Provocador | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (9') animation
  • Formulário | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (7') animation
18:15h COMPETITION - AVANCA
  • Murmuratorium - rumos e rumores by Luís Margalhau | Portugal (27') documentary
  • Diadema by Milana Majar | Portugal, Bosnia e Herzgovina (30') documentary
  • América do Sul - de olhos postos nas montanhas by Rafael Marques | Portugal (10') documentary
21.15hCOMPETITION
  • A escritora by Hugo Pinto | Portugal (20') fiction
  • Tróia by Afonso Raimundo | Portugal (13') fiction
  • La Tierra de L Passado by Rui Falcão | Portugal (20') fiction
dia 25
Sábado | Saturday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00h BOSNIA AND HERZEGOVINA CINEMA
  • O Dragão | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (12') animation
  • Seleção natural by Sanja Rajič | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (10') animation
  • Visto da boca | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (10') animation
  • Juventude | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (4') animation
  • Dubioza Kolektiv: realidade | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (4') animation
  • Provocador | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (9') animation
  • Formulário | Bósnia e Herzegovina / Bosnia and Herzegovina (7') animation
18:15hCOMPETITION - AVANCA
  • Entre Sonhos by Joaquim Pavão | Portugal (20') experimental
  • Chaço 92 by Passos Zamith | Portugal (16') fiction
  • Capacetes by Gustavo dos Santos | Portugal (8') fiction
21:15hCOMPETITION
  • Moon Drops by Yoram Ever-Hadani | Sérvia / Serbia (16') fiction
  • All the Donna by Zefrey Throwell | EUA / USA (12') fiction
  • Qui vive by Anaïs Debus | Bélgica / Belgium (20') fiction
  • Ice cream for you by Gianmarco Donaggio | Noruega / Norway (7') fiction
  • Mila by Andreas Vakalios | Grécia / Greece (15') fiction
  • XY by Anna Karín Lárusdóttir | Islândia / Iceland (15') fiction
dia 26
Domingo | Sunday
Cinema Dolce Vita Ovar
16:00hJAPAN CINEMA
  • A day in bloom by Kozue Nomoto | Japão / Japan (28')
  • Ninjinsky is coming to town by Riho Fujiwara | Japão / Japan (29')
18:15hCROATIA CINEMA
  • The Lovetts by Igor Bezinović | Croácia / Croatia (16') documentary
  • How Steel Was Tempered by Igor Grubić | Croácia / Croatia (13') animation
  • Father by Tomislav Šoban | Croácia / Croatia (16') fiction
  • A Cat Is Always Female by Martina Meštrović, Tanja Vujasinović | Croácia / Croatia (16') documentary
21:15h ITALY CINEMA
  • Apollo 18 by Marco Renda | Itália / Itália (8') fiction
  • Questo é lavoro by Federico Caponera | Itália / Itália (15') fiction
  • Rifugi by Luca Cutini | Itália / Itália (15') fiction
  • Il nostro tempo by Veronica Spedicati | Itália / Itália (16') fiction
  • The hole by Angelo Frezza | Itália / Itália (15') fiction
  • Broken treasures by Sondra Sottile | Itália / Itália (10') documentary
  • Dante Divino – Poeta Moderno by Mario Mariani | Itália / Itália (10') documentary
  • Inverno by Giulio Mastromauro | Itália / Itália (10') fiction